Збаразький замок можна безперечно назвати перлиною та історичним скарбом Тернопільщини та справжньою окрасою старовинного Збаража…
Збаразький замок знаходиться недалеко від центру міста Збараж, в парку, на так званій Замковій горі.
Замок був споруджений в 1626-1631 рр. за проектом італійського архітектора Вінченцо Ськамоцци, який спочатку описав проект в трактаті «Про ідею універсальної архітектури», а потім вже здійснив в Збаражі (є версія що будівельником був Андреа дель Аква або голландець Генріх ван Пєєн).
Замок реконструйований 1612-1631рр. Тут прекрасний парк з алеями, масивні земляні вали, артиллерійскі бастіони, а також каземати були добудовані в 1631-1649 роках.
Будівництво замку здійснювали брати Юрій і Христофор Збаразькі. Після смерті Юрія Збаразького в 1636 році замок перейшов князям Вишневецьким, які укріпили оборонні споруди.
Зміцнення замку складається з казематованих валів з ескарпами заввишки до 12 метрів і завтовшки до 23 метрів, бастіонів, одноярусної в'їзної башти і рову, того, що оточує весь замок. Замок квадратний в плані, шириною 88 м. П'ятигранні бастіони розташовані по чотирьох його кутах, в кожному з них були тунелі, що сполучають їх з казематами і замковим двором. Замок був одним з сильних, мав близько 50 гармат на озброєнні.
Початковий проект замку передбачав споруду 4-х кутових артилерійських башт-бастей, сполучених кріпосними стінами. Враховуючи збільшену роль артилерії, верх башт був знесений до рівня куртин, таким чином башти були перетворені на бастіони, а зсередини по периметру двору до кріпосних стін були прибудовані одноповерхові каземати, причому з відступом 12 м від зовнішніх оборонних стін, а проміжок між оборонними стінами і казематами засипаний землею. На замковому дворі знаходився прямокутний в плані двоповерховий палац з характерними для ренесансу формами.
Головний вхід в будівлю підкреслюється балконом на кам'яних консолях. У ренесансному стилі також витримані фасади казематів. В'їзна башта розташована на одній осі з парадним входом в палац. Замок зіграв ключову роль в 1649 році під час повстання українських козаків під керівництвом Богдана Хмельницького і сприяв підписанню Зборівського договору.
В замку діє музей: тут і скульптури з дерева, і розкопки, і справжній ткацький станок, і пристрій для ліплення з глини, речі домашнього обходу.